W jaki sposób chronić zewnętrzne powierzchnie wykonane z drewna i zapewnić im wieloletnią trwałość?


Drewno, jako organiczny surowiec naturalny, stale narażone jest na procesy degradacyjne, oddziałujące na powierzchnie znajdujące się na zewnętrz, wywołane zarówno przez czynniki żywe, jak i nieożywione. Opady, woda, duże wahania temperatur oraz promieniowanie UV powodują zamiennie kurczenie się i pęcznienie drewna, a także jego powolne uszkodzenie, co już po kilku latach użytkowania może stać się widoczne w postaci zmian koloru, pęknięć i reliefowej struktury drewna.

Przy pomocy różnych powłok można na długi czas zapewnić wieloletnią ochronę produktów drewnianych przed szkodliwymi czynnikami. Powłoki te mogą również pośrednio chronić drewno przed oddziaływaniem grzybów i owadów, które powodują jeszcze bardziej widoczne i szybsze zmiany w drewnie, a także mogą je zniszczyć w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Naturalne działania zapobiegawcze zaczynają się na etapie planowania obiektu. Stosując odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne możemy zapewnić drewnu stałą suchość. Drewno suszone przy wykorzystaniu powietrza jest wolne od wszelkich grzybów i owadów.

Niestety nie zawsze możemy zapewnić warunki stałej suchości drewna. Wszelkiego rodzaju ogrodzenia, ramy okien, zewnętrzne szalunki, a w szczególności drewno mające kontakt z podłożem (filary, słupy, progi) stanowią dogodne warunki do rozprzestrzeniania się szkodników.

W takich przypadkach konieczne jest zatem zapobieganie i ochrona produktów drewnianych przed ich instalacją przy użyciu chemicznych preparatów zawierających substancje biobójcze – grzybobójcze i owadobójcze.

Najskuteczniejszą metodą ochrony drewna jest proces głębokiej impregnacji w kotłach przeprowadzany w stacjach impregnacji. Jako że taka metoda ochrony jest wymagająca i ściśle związana z miejscem jej przeprowadzenia, rozsądną alternatywą są prostsze, a mimo to, wystarczająco skuteczne metody ochrony powierzchni. Są to przede wszystkim powlekanie, natryskiwanie i zanurzanie. Powlekanie i natryskiwanie powierzchni produktami biobójczymi to najprostsze z wymienionych trzech technik, jednak nieco mniej skuteczne niż zanurzanie, w szczególności w przypadku, gdy zabieg taki trwa dłużej (przez kilka minut, a nawet godzin).

Zaletą dalszej ochrony przy pomocy powłok jest pokrycie całej powierzchni drewna, dzięki czemu zapobiega się przedostaniu się substancji biobójczych z drewna, a jednocześnie produkt zostaje wzbogacony pod względem estetycznym.

Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu zalecamy, aby impregnacja powierzchni przeprowadzana była na odpowiednio wysuszonym drewnie, na gotowych przedmiotach lub produktach. Środek do impregnacji z substancjami biobójczymi wnika do drewna, skutecznie zabezpieczając wszystkie powierzchnie, w tym możliwe pęknięcia. Jeśli wstrzykniemy środek lub naniesiemy powłokę na przedmioty wykonane ze świeżego drewna, na którym następnie pojawią się pęknięcia, warstwa ochronna zostanie miejscowo przełamana. W tym przypadku ochrona drewna będzie słabsza, jako że głębsze pęknięcia w drewnie mogą spowodować zainfekowanie sporami grzybów niezabezpieczonych elementów drewna lub doprowadzić do złożenia przez owady jaj.

Które produkty zapewnią ochronę

Do ochrony drewna przed owadami i grzybami polecamy Lazurind base oraz Aquavita imprenant extra. Lazurind powstał na bazie rozpuszczalników, natomiast Aquavita impregnant extra produkowany jest na bazie wody. Do obróbki okien, w przypadku których nie jest wymagana ochrona przed insektami, zalecamy zastosowanie Aquavita Impregnant Dip & Brush, który dobrze chroni drewno przed sinizną i gniciem. Po wysuszeniu wszystkie produkty można pokryć bezbarwnymi powłokami na bazie rozpuszczalnika lub wody, co pozwoli zapobiec łatwemu przenikaniu wody do drewna, a także zapewnić ochronę powierzchni.